Заедно срещу ХИВ: Наука, грижа, реалност с д-р Борис Луканов

На 30 ноември от 16 ч. в Rainbow Hub ще се проведе събитието Заедно срещу ХИВ: Наука, грижа, реалност, което се организира от фондация GLAS и CheckPoint София. Целта му е да информира относно най-новите постижения в лечението и превенцията на ХИВ, както и да постави акцент върху социалните нагласи и предразсъдъци на обществото.

В събитието ще участват д-р Борис Луканов и Александър Миланов от CheckPoint София. Те ще представят последните научни иновации, включително съвременните подходи за превенция като ПрЕП (предекспозиционна профилактика) и ПЕП (постекспозиционна профилактика). Ще бъде разгледано и състоянието на грижата и лечението на ХИВ в България, както и предизвикателствата, с които се сблъскват пациентите. В очакване на събитие зададохме няколко въпроса на един от панелистите – д-р Борис Луканов.

 
Банер Кабинет Дъга – 728×90
 

Какви са основните предизвикателства пред въвеждането и разширяването на достъпа до ПрЕП и ПЕП в България? Какво може да се направи, за да станат тези превантивни мерки по-достъпни за хората в риск?

От началото на годината ПрЕП и съответно ПЕП изобщо не са достъпни в аптечната мрежа в страната. Основната причина се крие в производствената верига – подобен недостиг беше наблюдаван и в редица други европейски страни, но там проблемът беше разрешен за значително по-кратък период. В Германия, например, под натиска на Министерството на здравеопазването и неправителствени организации, доставките бяха възобновени още през април.

У нас обаче проблемът изглежда е пренебрегнат от отговорните институции – лекарствената профилактика срещу ХИВ все още се възприема като излишен „лукс“, който може да бъде заменен с употребата на презервативи.

Дори ако медикаментът отново стане наличен, той остава прекалено скъп за голяма част от хората в риск от заразяване. Допълнителен проблем е недостигът на специалисти, които да консултират относно ПрЕП и да го предписват.

За да преодолеем тези предизвикателства, ни е необходима обединена общност, ръководена от експерти в областта, които да оказват натиск върху институциите и да настояват за адекватни решения.

Въпреки напредъка в лечението на ХИВ, стигмата и социалната изолация остават сериозни проблеми. Какви стратегии могат да бъдат приложени в България за намаляване на предразсъдъците и по-добра интеграция на хората, живеещи с ХИВ?

Крайно време е да се освободим от страха, който се крие зад тези три букви. Съвременната медицина предлага ефективни методи за превенция, диагностика и лечение на инфекцията – нека се съсредоточим върху тяхното прилагане, вместо да се плашим или четем морални лекции.

Ключов елемент в борбата със стигмата е сексуалното образование. В каква здравна култура и социални отношения възпитаваме младите поколения? Освен за банани и презервативи, важно е да говорим за тестове, ПрЕП и ПЕП. Не страх и йерархичност, а емпатия и чувство за взаимна отговорност трябва да формираме у подрастващите.

Тук голяма роля играят социалните медии. В България има позитивни примери за образователни канали и публични личности, които открито говорят по темата, но се опасявам, че остават нечути и недоразбрани от големи обществени групи. Не по-малко важна е ролята на политическите ни представители. Имало е единични изяви от депутати през годините, но липсва устойчивост в политическите позиции. За съжаление, настоящият социален климат остава крайно неблагоприятен за маргинализираните групи и за обсъждането на чувствителни теми. Но това не бива да ни обезсърчава – науката е на наша страна.

Как оценявате нивото на информираност на българското общество относно ХИВ и СПИН днес в сравнение с преди 6 години? Какви кампании или инициативи смятате, че са най-ефективни за промяна на нагласите?

Трудно ми е да отговоря обективно на този въпрос, тъй като не живея в България от вече 9 години. Данни от Сашо.

Какви са най-новите научни иновации в лечението на ХИВ, които могат да променят живота на хората, живеещи с вируса? Има ли надежда за въвеждането на нови терапии срещу ХИВ в близко бъдеще?

Областта на лечението и превенцията на ХИВ продължава да се развива с бурни темпове. Модерните еднотаблетни режими се утвърдиха като изключително ефективни и добре поносими, предоставяйки значителни подобрения в качеството на живота на хората, живеещи с ХИВ. В момента сме свидетели на поредна революция в терапията – въвеждането на лекарства с дългосрочно действие. Отлични резултати демонстрират както двумесечната инжекционна терапия, така и шестмесечната инжекционна профилактика. А това е само началото.

В процес на разработка са и таблетки за ежеседмичен прием, както и шестмесечни инжекционни терапии, които биха могли да преобразят текущите стратегии за лечение. Широко неутрализиращите антитела пък представляват изцяло ново направление в борбата с ХИВ. Науката разкрива обещаващи перспективи, но тяхната реализация изисква международно сътрудничество и активното участие на местните институции.

Що се отнася до създаването на ваксина срещу ХИВ, в момента се разглеждат напълно нови подходи за разработването ѝ. Високата мутационна изменчивост на вируса остава едно от най-големите предизвикателства пред науката. Засега няма категорични данни за пробив в близкото бъдеще, но съм убеден, че този ден ще дойде.

Материалът е част от рубриката Express Yourself. Изразените възгледи и мнения са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган може да носи отговорност за тях.