Остават броени дни за подписване на петицията за правата на еднополови двойки с признат брак в друга страна-членка на ЕС

Всяка маргинализирана общност води своите важни битки. Наблюдавайки ситуацията на ЛГБТИ+ общностите по света, става ясно, че почти никъде равните права не се получават сервирани наготово. Дори и най-напредналите държави са водили битка за равноправие в един или друг момент. За успеха ни в тези борби е важно обединението.

Днес повод за обединение ни дават Лили и Дари – еднополова двойка, сключила брак във Великобритания. Семейното им положение до днес остава непризнато от Столична Община и Административния съд София-град. Освен признаване на брака, на Лили и Дари им е отказана възможността да имат дете от Фонда за асистирана репродукция.

 
Банер Кабинет Дъга – 728×90
 

Неудобствата и тревогите пред смелите жени са множество. Двете се страхуват, че нераждалият родител никога няма да получи родителски права за детето си. Страхуват се, че ако раждалият родител почине, детето им ще отиде в институция, поради липсата на родителски права на втория родител. Страхуват се, че ако една от двете постъпи в болница, другата няма да получи информация и възможност за участие в животоспасяваща процедура. Страхуват се, че ако една от двете почине, другата няма да може да наследи общото жилище.

Призоваваме ви, ако все още не сте попълнили петицията относно правата на пребиваващите в България еднополови двойки, с официално признат брак или съжителство в друга страна-членка на ЕС, да го направите сега. Подписката е отправена към президента на Република България, председателя на Народното събрание на Република България, министър-председателя на Република България, комисията по жалби и петиции към Народното събрание на Република България, омбудсмана на Република България и българските медии и неправителствени организации.

Стремежът на петицията е да бъдат предприети активни действия за промяна на законодателството на Република България и привеждането му в съответствие със законодателството на ЕС, така че да се признават съществуването и правните последици от законно сключените граждански бракове и партньорства между лица от един и същи пол в други държави-членки.

Петицията може да бъде подписана на: https://www.peticiq.com/samesexcouples.

Споделяме някои от коментарите в страницата на петицията за вдъхновение:

“Подписвам, защото съм гражданин на Република България, плащам данъци, работя като като лекар и допринасям за общественото благо. Очаквам от обществото и държавата да легализират гражданските съюзи между еднополови двойки, като по този начин държавата ще се погрижи и защити моят интерес на хомосексуален. Несправедливо е аз като всички други да спазвам задълженията си към държавата и обществото, но държавата и обществото да НЕ ми дават равни права с тези на хетеросексуалните двойки.“

„Подписвам се, защото вярвам в правото на всеки човек на щастие и любов, както и във върховенството на закона. Дискриминация е да не се признава законен брак между еднополови съпрузи, когато моят хетеросексуален брак би бил признат, независимо къде е сключен. А дискриминацията е противозаконна в България.“

„Време е да се разбере, че гражданските права трябва да са за всички, а не да се ограничават на базата на предразсъдъците на хората, които се крият зад думи като „традиция“ и „култура“.“

„Човешките права не трябва да подлежат на референдум. Те са фундаментални.“

„Подписвам защото другата година ще станат 20 години откакто сме заедно с моя партньор а от 15 години вече имаме законен сключен брак в Канада и ако България признаваше еднополовите бракове нямаше да ни се налага да живеем в САЩ.“

„Трябва да има равенство между хетеросексуалните и хомосексуалните двойки. Защото не бива да си затваряме очите пред хомосексуалните семейства и да се правим, че те или децата им не съществуват. Защото трябва да защитим и тийнейджърите, които тепърва осъзнават, че са хомосексуални – да създадем по-благоприятна среда те да НЕ се самоубиват!“