В момента пред столичния Административен съд стои историческо за България дело – две жени искат законния им граждански брак да бъде признат у нас. Тези жени са Лили и Дари, а историята им бе разказана в чудесен материал на вестник Капитал.
Лили и Дари са заедно повече от осем години, а миналата година сключват брак по съвсем лесна процедура в град Бевърли във Великобритания в присъствието на свои близки и роднини.
На 7 декември в Административен съд – София, се проведе изслушване на делото, заведено от двете българки, поради отказа на Столична община да впише техния брак в личните им регистрационни картони. Делото-прецедент се води на базата на Кодекса за международно частно право, който урежда брака, ако е сключен между български граждани пред компетентен орган на чужда държава. Иначе казано, случаят им няма общо с конституцията на България, тъй като съюзът им не е сключен на територията на страната.
Двете очакват решението на съда в едномесечен срок и са готови да обжалват в случай на негативен отговор.
„Основната причина да се оженим е намерението да имаме деца“, казва Лили. „Искаме да имаме документ, който действа като застраховка в случай, че нещо лошо се случи с една от нас. Много хора не си дават сметка, че това правно уреждане предпазва децата, ако настъпи подобна неприятна ситуация с единия родител – при правни неуредици те губят и другия родител. Направихме го с ясното съзнание, че бракът ще има повече значение във времето, тъй като няма как да се признае автоматично у нас. Но поне имаме откъде да тръгнем. Решихме, че ще сме повече в законово нарушение, ако не го регистрираме в България, отколкото, ако го регистрираме.“
Лили и Дари, преводачки по професия, говорят открито, но не е трудно да се предположи, че не са очаквали тази част от личния им живот да стане обществено достояние.
„Не предполагахме, че ще има интерес от страна на медиите, тъй като такъв рядко има освен обичайните дискусии около Sofia Pride“, казва Дари. „След седмица всичко утихва и после все едно ни няма.“
Дали публичността може да бъде в ущърб на техния казус, ако голяма част от медиите не използват правилните думи, а коментарите под статиите са често изпълнени с омраза? „Интересът е една стъпка към това по-голяма част от обществото да разбере за съществуването на такъв проблем“, казва Дари. „Но този път заедно с обичайните обидни коментари имаше и много интелигентни, това беше приятна изненада.“
Продължението на интервюто с Лили и Дари можете да прочетете тук.