Трафикът на хора с цел сексуална експлоатация е престъпление, което продължава да засяга милиони хора по целия свят, като експлоатира най-уязвимите и ги лишава от основните им човешки права. Тази нелегална търговия включва набиране, транспортиране и експлоатация на лица чрез сила, измама или принуда с цел сексуална експлоатация. Ранното идентифициране на жертвите и намесата са от решаващо значение.
Чрез повишаване на обществената осведоменост и снабдяване на хората с познания за разпознаване на ранните признаци на сексуален трафик на хора можем потенциално да се спасят човешки животи и да се прекъснат операциите на тези престъпни мрежи. От съществено значение е да обединим усилията си в борбата с този широко разпространен проблем и да осигурим подкрепа на засегнатите. Трафика на хора протича в три фази – набиране, транспортиране и експлоатация.
Какви са действията, които се асоциират с трафика на хора?
- набиране; транспортиране; прехвърляне; укриването или приемане на хора
Какви са средствата, с които трафикантите си служат?
- чрез използване на принуда или чрез въвеждане на лицето в заблуждение; чрез отвличане или противозаконно лишаване от свобода; чрез използване състояние на зависимост;
чрез злоупотреба с власт; чрез обещаване, даване или получаване на облаги
Какви са крайните цели на трафика на хора?
- Експлоатация: сексуална, трудова, просия, принудително подчинение; с цел продажба на новородени; с цел отнемане на телесен орган, тъкан, клетка или телесна течност
Фондация Дигнита, които превръщат борбата с трафика на хора и подкрепа на жертвите за своя мисия, споделят, че има няколко релевантни фактора, които поставят лица от ЛГБТИ+ общността в опасност от трафикиране. Факторите на уязвимост могат да бъдат:
- Липса на подкрепяща среда
- Дискриминация, маргинализация
- Финансови затруднения
- Предишен опит с насилие
В България невидимите рискови групи, които са уязвими към трафик с цел сексуална експлоатация са хората от малцинствата, като едни от най-уязвимите са транс хората, които предлагат сексуални услуги на улицата. Около 80% от жертвите в България са жени.
Къде може да сигнализираме?
- При спешни случаи – телефон 112
- При признаци на трафик– НКБТХ тел. 02 807 80 50
- Националната линия за борба с трафика на хора. тел: 0800 20 100
- Фондация „Дигнита“. тел: 0887 081 473