Папа Франциск и противоречивите му позиции за хомосексуалността

Папа Франциск, който ще бъде в София на посещение на 5 и 6 май, е призовавал често католическата църква да приветства и обича всички хора, независимо от сексуалната им ориентация. През 2013 той заяви: „Църквата трябва да посреща с отворени обятия, а не да изключва и отхвърля. Ако някой е гей и е верен на Бог, кой съм аз да съдя? Ориентацията не е проблем. Всички трябва да сме братя!“

2010 (преди да бъде избран за папа):

 
Банер Кабинет Дъга – 728×90
 

Преди да бъде избран за папа, Франциск лично е призовавал аржентинските епископи да разгласят публично подкрепата на Църквата за гражданските съюзи, като компромисен отговор към исканията за еднополови бракове. Епископите са отхвърлили идеята. По онова време Аржентина вече позволява гражданските съюзи между хомосексуални двойки и обсъжда законопроект за легализирането на еднополовите бракове и осиновяването на деца. Междувременно, публично папа Франциск е изразил несъгласието си за легализиране на гей браковете, тъй като „те вредят на семейството и отнемат на децата важната подкрепа на майка и баща.“

За нуждата на Църквата да приветства ЛГБТ хора:

През 2013, след като бива избран за папа, Франциск заявява: „Никой не трябва да маргинализира гей хората. Те трябва да бъдат интегрирани в нашето общество.“ Множество ЛГБТ организации аплодираха коментара, отбелязвайки че за първи път в историята папа изрича публично думата ‘гей’ и приема съществуването на гей хора като важна част от католическата църковна общност.

За родителите на гей деца:

По време на посещение в Ирлания през 2018 Папа Франциск споменава, че хомосексуалните са съществували през цялата история на човечеството и призова родителите на гей деца да говорят с тях, да ги опознаят, да не ги отхвърлят, защото хомосексуалността е нещо естествено.

За еднополовите бракове:

Папа Франциск открито заявява, че „брака е институция единствено между мъж и жена“. През 2015 той окуражава обществото в Словакия да продължи се бори в защита на семейството, след като страната забранява конституционно гей браковете. През 2014 малтийски владика споделя, че Франциск му е казал, че гей браковете са „антропологична регресия“.

За транс хората:

През 2016 Папа Франциск заяви, че трансджендър католиците трябва да бъдат приети в Църквата, дори и да са преминали през операция за смяна на пола. Междувременно, обаче, той се противопоставя на джендър теорията, според която социалния пол не е константа и може да се променя, която се преподава в някои училища. „Тази теория е идеологическа колонизация, която е заплаха за традиционния брак и е опасна за децата.“

Срещата с Хуан Карлос Круз през 2018:

През 2018 папа Франциск се среща с Хуан Карлос Круз (жертва на сексуален тормоз от свещеник) и лично му казва: „Хуан, сексуалната ти ориентация няма значение. Бог те е създал такъв, какъвто си. Бог те обича такъв, какъвто си. Аз те обичам такъв, какъвто си и ти също трябва да се обичаш и да спреш да се притесняваш за мнението на другите хора.“

За гей духовниците: 

В книгата си „Силата на призванието“ Франциск твърди, че ‘гей духовенството’ е сериозен проблем, който влияе на живота в Църквата. „В посветения свещенически живот няма място за такива чувства. Затова Църквата препоръчва хората с изявени хомосексуални тенденции да не бъдат приемани в духовенството.“