Днес отбелязваме Международния ден срещу хомофобията, трансфобията и бифобията (IDAHOBIT) – ден, посветен на защитата на човешките права и равенството на ЛГБТИ+ хората по света.
Датата 17 май е избрана в чест на решението на Световната здравна организация от 1990 г. да премахне хомосексуалността от списъка на психичните разстройства. От 2005 г. насам денят се отбелязва ежегодно с кампании, събития и инициативи в десетки държави.
Темата на IDAHOBIT през 2026 г. е „В сърцето на демокрацията“, като от ILGA World подчертават връзката между защитата на човешките права, свободата и демократичните ценности. По оценки на консултативната група на инициативата, тази година събития ще се проведат в над 60 държави и територии по света.
Въпреки постигнатия напредък, международни организации предупреждават, че дискриминацията и насилието срещу ЛГБТИ+ хора продължават. Данни на ILGA World показват, че 65 държави все още криминализират еднополовите отношения, а в много страни съществуват ограничения върху свободата на изразяване по теми, свързани със сексуалната и половата идентичност.
През последната година обаче бяха отчетени и важни положителни промени – съдебни решения в защита на правата на транс хората и еднополовите семейства в Европа, нови стандарти за защита на интерсекс хората, както и разширяване на законите срещу т.нар. „конверсионни терапии“.
Международният ден срещу хомофобията, трансфобията и бифобията има за цел да насърчи толерантността, равноправието и уважението към многообразието във всички общества.











