Нови промени в политиките на Meta – компанията, която притежава Facebook, Instagram и Threads – позволяват потребителите на социалните мрежи да обиждат и подлагат на онлайн тормоз хората от ЛГБТИ+ и другите маргинализирани общности.
На 7 януари изпълнителният директор на Meta, Марк Зукърбърг, обяви серия от промени, които включват прекратяване на програмата за независими факт чекъри и отказ от модерация на „разделящи“ теми, като имиграцията и половите въпроси. Вместо това, компанията ще внедри система от „общностни бележки“, подобна на използваната от платформата X (преди Twitter).
Според новите насоки за реч на омразата, социалните медии ще позволяват по-голяма свобода в изразяването на позиции и мнения по „разделящи“ теми, дори когато те съдържат обидни квалификации или изрази, които накърняват достойнството на хората въз основа на тяхната сексуалност или пол. Промените премахват съществуващите ограничения върху твърдения, които отричат съществуването на транс или гей хора, както и позволяват реч на омразата спрямо защитени групи.
Редица организации и личности изразиха недоволство от промените. Фондацията Full Fact, която от 2019 г. е част от програмата на Meta за проверка на фактите, нарече решението „разочароваща стъпка назад, която ще има негативен ефект по целия свят“.
Главният изпълнителен директор на фондацията, Крис Морис, коментира:
„Факт чекърите са първите, които се борят с дезинформацията – от защитата на избори до предотвратяване на обществено напрежение.“
Президентът на GLAAD Сара Кейт Елис също осъди политиките на Meta:
„С тези промени Meta дава зелена светлина на насилие и омраза към ЛГБТИ+ хора, жени, имигранти и други маргинализирани групи. Факт чекърите и политиките срещу речта на омраза защитават истинската свобода на словото.“
Промените бяха обявени само няколко седмици преди Доналд Тръмп да встъпи във втори мандат като президент. Критиците смятат, че Зукърбърг и други технологични лидери се опитват да спечелят благоразположението на „защитника на свободното слово“.
Meta твърди, че новите политики са в интерес на свободното изразяване, но мнозина виждат в тях усилия за нормализиране на омразата с цел печалба.