Заради конавируса огромен процент от хората по света са поставени под карантина, а цял куп дългоочаквани събития са отложени или отменени. Едно от тях е ежегодното изложение на мемориала на жертвите на СПИН с платна, коeто тази година щеше да бъде показано в Голдън Гейт Парк (Сан Франциско). Много американци откриха паралели между ХИВ и Covid-19, цитирайки неумелата реакция на правителството, стигматизирането на определени общности и героизма на здравните служители.
По американските телевизионни канали се появяват познати лица от времето на СПИН епидемията. Едно от тях е Дебора Бъркс – лекар с дългогодишен опит в контролирането и лекуването на ХИВ. Директорът на Националният институт по алергични и инфекциозни болести Антони Фаучи също коментира настоящото положение.
Дебора Бъркс сподели по време на пресконференция в Белия дом в понеделник: „От историята познаваме още една тиха епидемия – тази с вируса ХИВ. Искам да ви напомня, че намерихме решение за нея с помощта на общността и активистите, които се бориха смело срещу невежеството и накараха всички да отворят ушите и душите си и да слушат.“ Думите на Бъркс са директни, но и подлежат на критики. Вирусът ХИВ е убил около 40 милиона души от началото на 80-те години досега, като около 700 хиляди от тях са американци. Коронавирусът все още не се е доказал като толкова смъртоносен и заразяването с него не е смъртна присъда, както ХИВ през първите години.
Джон Кънингам, който стои зад организацията на изложението на мемориала на жертвите на СПИН с платна, твърди, че „става дума за два вируса и някои условия и факти се припокриват, но аз не бих направил такова смело сравнение.“
Легендарният активист Клайв Джоунс също коментира паралелите: „Най-голямата прилика е неадекватната реакция от страна на президент от републиканската партия. Преди години тази реакция доведе до трагични последствия. В началото на СПИН епидемията, заболяването СПИН беше наричано GRID (съкращение на gay related immune deficiency или имунен дефицит при гей хората), а хората масово го наричаха „рак за гей хората“ и „гей чума“. По подобен начин Доналд Тръмп си позволи да нарече коронавируса „китайски вирус“. Расистките настроения, също както хомофобската стигма преди 35 години, вдъхновява фалшива увереност сред групи, които смятат, че са в безопасност. В първите години от СПИН епидемията разпространяваха информацията, че болестта е опасна единствено за гей хората. В резултат на тази грешна информация милиони хетеросексуални мъже, жени и деца изгубиха живота си.“
Д-р Лари Ейбрамсън твърди, че много от пациентите му, оцелели през СПИН епидемията, се страхуват от коронавируса. „Според личните ми наблюдения тези, които приемат лекарства за ХИВ са особено предпазливи в сегашната ситуация. Те следват внимателно всички насоки и се изолират от другите.“
Текст: Питър Кейн за The Guardian