Според нов доклад служителите, които модерират съдържанието на популярни приложения за запознанства, включително Grindr, са изправени пред криза на психичното здраве поради лошите условия на труд и липсата на ресурси за психично здраве.
В доклада си „Зад всяко плъзване“ Бюрото за разследваща журналистика“ (TBIJ), независима новинарска организация, разговаря с 40 настоящи и бивши работници от редица приложения за запознанства, включително Hinge, Tinder, Bumble и Grindr. Много от интервюираните са полагали труд за компании със седалище в Съединените щати чрез фирми на трети страни, базирани в Хондурас, Филипините и Бразилия – страни, които предлагат труд на по-ниска цена.
Интервюираните от TBIJ работници подробно описват предизвикателствата за психичното здраве, свързани с извършването на модерация на съдържание, които включват „симптоми на тревожност, депресия и посттравматично стресово разстройство„.
Те заявиха пред изданието, че аутсорс компаниите, за които работят, не правят почти нищо, за да се справят с тези проблеми. Ана, служител в компанията за подбор на персонал PartnerHero, която говори, използвайки псевдоним, каза, че работата ѝ за Grindr включва преглеждане на потребителски доклади за хомофобско насилие, сексуално насилие и убийства. Ана споделя, че когато напуснала работата си, тя останала неспособна да работи месеци след това и получила диагноза посттравматично стресово разстройство.
Служител от интервюираните в Хондурас, занимаващи се с модериране на съдържание за Grindr, споделя, че тя и колегите ѝ са били изложени на изображения на сексуално насилие чрез прикачен файл от потребител. „Трима души напуснаха този ден, защото не можаха да се справят с това„, казва служителката.
Общо TBIJ заяви, че е разговаряли с 14 бивши модератори на Grindr, като отбелязват, че „почти всички“ са се сблъскали с травмиращи условия, а един от интервюираните е заявил, че е правил опити за самоубийство няколко пъти, докато е работил в компанията.
Освен от обезпокоителното съдържание, което трябва да пресяват, служителите споделят и за burnout, предвид изтощителното темпо, което се съобщава, че трябва да поддържат. Съобщава се, че работниците в екипа PartnerHero на Grindr е трябвало да поддържат 92% или повече „оценка на качеството“ – мярка за вземането на решения – или да бъдат уволнени.
„Grindr вече не е безопасно приложение„, казва пред TBIJ Джоузеф, служител по безопасността, който наскоро е напуснал Grindr.
В изявление до TBIJ Grindr заяви: „Нашите екипи по безопасност и правни въпроси, които разполагат с достатъчно ресурси, продължават да разглеждат сложните потребителски доклади, ако е необходимо.„