Остри реакции от правозащитни организации и активисти последваха след решението Саудитска Арабия да бъде избрана за домакин на Световното първенство по футбол за мъже през 2034 г., въпреки строгите закони в страната срещу ЛГБТИ+ общността.
211-те държави, представени по време на тричасовото заседание на извънредния конгрес на ФИФА в сряда, гласуваха в подкрепа на кандидатурата на Саудитска Арабия, както и за утвърждаване на предложените домакини за Световното първенство през 2030 г.
Саудитска Арабия остана единственият кандидат, след като номинацията на 10 държави от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия не получи подкрепа, а съвместната кандидатура на Австралия и Нова Зеландия беше оттеглена.
ЛГБТИ+ феновете на спорта изразиха възмущението си от новината, че Саудитска Арабия ще домакинства престижния турнир, особено толкова скоро след провеждането му в Катар — друга държава, в която да бъдеш гей се наказва от закона.
След обявяването на решението, защитниците на правата на човека остро го осъдиха, наричайки го „момент на голяма опасност“. Общо 21 организации, сред които „Амнести интернешънъл“, „Хюман Райтс Уоч“, „Феърскуеър“ и други, публикуваха съвместно изявление, предупреждавайки за „добре познатите и сериозни рискове както за местното население, така и за гостуващите фенове“.
„Очевидно е, че без спешни действия и всеобхватни реформи Световното първенство по футбол през 2034 г. ще бъде опетнено от репресии, дискриминация и експлоатация в огромен мащаб“, се казва в изявлението.