Светът на модата винаги е бил особено привлекателен за ЛГБТ+ общността. Голяма част от най-популярните дизайнери по света са куиър, но за съжаление сред моделите все още липсва сериозна репрезентация, тъй като директорите на кастингите продължават да разчитат твърде много на хетеронормативните стереотипи, когато избират лицата на новите си кампании и колекции.
За новия си брой английското списание „Attitude“ покани трима модели – Рийс Кинг, Били Лангдън и Маркъс Ходсън, които разказаха за опита си като куиър мъже в индустрията и как нещата се променят към по-добро.
26-годишният Рийс Кинг, който се е снимал за модни къщи като Calvin Klein и Jean Paul Gaultier, признава, че много компании продължават да избягват наемането на мъже, изразяващи себе си по женствен начин. „Не мога да говоря от името на всеки, но моите лични наблюдения са, че съществуват няколко важни фактора, които са нужни, за да те наемат. Сред тях са излъчването и поведението. По някаква причина много лидери в модната индустрия смятат, че е по-лесно да заложиш на възможно най-‘хетеро’ мъжете.“
За собствената си сексуална ориентация Рийс Кинг разказва: „Преди се идентифицирах като бисексуален. Не знам, дали този етикет ми пасва все още. По-добре се чувствам с определението ‘гей’ или ‘куиър’, но това не означава, че нямам абсолютно никакъв интерес към жените. По-скоро за мен спектъра на мъжкото и женското се размиват все повече. Със сигурност това твърдение ще затрудни много хора, които предпочитат да гледат на живота в черно или бяло и да бъдат прецизни.“
Маркъс Ходсън е започнал кариерата си на 18-годишна възраст и от тогава се е снимал за рекламни кампании на козметичните гиганти Clarins и L’Oreal. Той споделя, че в началото се е притеснявал от мачо средата и хетеросексуалните си конкуренти на кастингите, но през годините e натрупал повече увереност. „Съвсем наскоро се сдобих със смелостта да заявя гордо, че съм гей. Понякога индустрията те притиска да правиш неща, които не са естествени за теб и е трудно за отговориш: „Не, няма да го направя, защото това не е моето“. Дори ми отне доста време да свикна и да се чувствам добре в една стая с хетеросексуални модели. Откакто започнах връзката с партньора ми, спря да ми пука значително.“
Били Лангдън, който набира популярност първо в Instagram, разказва: „Като дете винаги бях себе си и никога не съм следвал джендър нормите, които обществото ми налагаше. Не бях от онези момчета, които обичат да играят футбол. Приятелите ми не бяха момчета. Обичах да се заигравам с мъжката и женската енергия и именно по средата на този спектър открих себе си.“
Били смята, че натиска върху моделите да се харесат на определена аудитория им пречи да изразяват своята автентичност. „Все още съществува стигмата около това какво означава да си ЛГБТ+ човек в света на модата. Мъжете модели често трябва да се пригаждат към определен идеал. Това създава напрежение в тях и прави евентуалното разкриване по-трудно. За щастие, напоследък се отварят все повече врати за нас и ситуацията започва да се променя. Вярвам, че заслужаваме уважение и всеки човек от куиър общността се нуждае от медийна репрезентация под някаква форма.“