По-рано тази година Дачелис Морено от Куба и съпругата ѝ Хоуп от Америка се сдобиха със син. Двете живеят в Хавана, но раждането и процедурите преди и след него се случват в САЩ. Двете няма как да го направят в Куба, тъй като правителството там все още не разпознава еднополовите бракове.
Преди една година ЛГБТ общността в латиноамериканската държава очакваше с притаен дъх легализацията на еднополовите бракове. През юли 2018 Националното събрание предложи нова конституция, според която брачния съюз между партньори от един и същи пол ще бъдат позволени. По-късно през декември правителството отхвърли идеята заради негативните реакции от страна на евангелистките църкви. В резултат на това, освен браковете, и асистираната репродукция е достъпна единствено за хетеросексуалните двойки в Куба.
През последното десетилетие ЛГБТ хората в Куба се радват на значителни крачки в правилната посока. През 2008 правителството разреши официално извършването на операции за смяна на пола, а през 2013 забрани дискриминацията на работно място на база сексуална ориентация. Прогресивните решения, обаче, са били взети преди възхода на евангелизма в Куба през последните години, подпомогнат от финансовата и идеологическа подкрепа на Америка.
Нарастващата толерантност към организираната религия в страната даде платформа за развитието на евангелизма, разпространен от американските църкви. Евангелистките организации в САЩ са дарили милиони долари на консервативните и религиозни общности в Куба, които се борят срещу правата на ЛГБТ хората. Професор Андрю Чеснът твърди: „Моралната и финансова подкрепа на американските евангелистки сдружения и организации са оказали важна подкрепа в борбата на кубинските евангелисти срещу гей браковете.“
Най-важния пример за силата на евангелистката църква в Куба е петицията, която те организират срещу легализирането на гей браковете миналата година. Тя бива организирана съвместно с методистката, баптистката и петдесятната църква и събира цели 178 хиляди подписа. Кампанията по събиране на поддръжници включва плакати и посещения по домовете, при които членовете на църковните групи убеждават хората, че „светът ще свърши, ако еднополовите бракове бъдат разрешени“.
След като спечелиха борбата си срещу гей браковете, евангелистките църкви в Куба се насочиха към т.нар. „Шествие срещу хомофобията и трансфобията“ или местната версия на Прайд. През май събитието бе отменено от правителството, заради „породено напрежение“. Един от организаторите уведоми вестник el Nuevo Herald, че всъщност шествието не се е случило, „за да бъдат избегнати сблъсъци с религиозните организации“.
За щастие, войната за права все още не е приключила. През 2020 правителството ще гласува за въвеждането на т.нар. „семеен кодекс“ в конституцията. Според кубинския ЛГБТ активист Гонзалес Маимо брачното равенство може да стане факт през 2021 година, ако въпросния „семеен кодекс“ бъде приет. Валдес Морено не е толкова убедена в положителния резултат: „Оптимизмът ми си отиде още миналата година, когато закона за легализация на брачното равенство бе отхвърлен. Решението, взето от държавата отговори на религиозните групи, че са прави. Щом евангелистката църква успя да се организира толкова добре само за няколко месеца, сега те ще имат цели две години за да направят същото със „семейния кодекс“. Не трябва да губим тази битка!“
Автор: Ребека Боденхаймер