Историческо дело в Съда на ЕС може да осигури нови права за гей двойките из целия Съюз

Ще бъдат ли съпрузите Adrian Coman и Clai Hamilton признати за семейство, когато се преместят в Румъния? Това е съдбовният въпрос, който стои пред Съда на Европейския съюз в момента (СЕС).

Във вторник сутринта 15 съдии се събраха за изслушване по дело C – 673/16 Coman и други. Вследствие на молба от румънския конституционен съд, СЕС има задачата да интерпретира думата „съпруг(а)“ (spouse) в контекста на европейския закон за свобода на движение. По-специално, Съдът трябва да уточни дали еднополовите съпрузи са включени в определението на термина и дали имат равни права на пребиваване в страните-членки на ЕС.

 
Банер Кабинет Дъга – 728×90
 

Румънецът Coman и неговият американски съпруг Hamilton са омъжени вече 7 години, а от 5 години се борят с румънските власти за признаване на брака им. Само така Hamilton, който не е гражданин на ЕС, ще може да получи право на постоянно пребиваване в Румъния.

„Обещахме си да се грижим един за друг до края на живота ни, както всяка друга двойка в брак,“ каза Coman. „Семейството ни съществува независимо от закона в Румъния. Нашите ценности не се различават от тези на други румънски граждани и със сигурност не се различават от ценностите на европейските граждани.“

Публичното изслушване, включващо представители на двете страни по делото, се състоя в Голямата зала. „Фактът, че Съдът реши да изслуша делото в Голямата зала е красноречив за неговата значимост,“ коментира изпълнителният директор на ИЛГА-Европа Evelyne Paradis. „Изслушванията в Голямата зала са рядкост; те са предназначени само за дела от изключителна правна значимост и сложност.“

Romanița Iordache, правен експерт на румънската ЛГБТ асоциация ACCEPT, каза: „Несправедливостта, с която Adrian и Clai се сблъскват, е резултат от упорития отказ на Румъния да уважи законодателството на ЕС по отношение на свободата на движение. Ситуацията им не е изключение. В момента около 20% от населението на Румъния пребивава в друга страна от ЕС – това прави 3,9 милиона румънци. Това число включва гей граждани, които са в постоянен риск от изгубване на правата си при прекрачване на границата.“

Делото разглежда правото на свободно движение на гражданите на ЕС – една от четирите основни свободи, гарантирани в Съюза. Ако Съдът се произнесе в полза на двойката, Румъния и пет други държави, включително България, ще бъдат задължени да предоставят на еднополовите брачни двойки равни права на пребиваване и работа. Въпреки, че засяга признаването на браковете и/или съюзите на еднополови двойки, делото няма да задължи никоя страна-членка да узакони брачното равенство.

Важното решение се очаква в идните месеци.