Ру Пол: Драг културата е среден пръст за мъжката доминация

„RuPaul’s Drag Race“ е отчасти имитация на „America’s Next Top Model’“. Отчасти е конкурс за таланти. Отчасти е реалити формат. Предаването избира група драг кралици, които всяка седмица да участват в предизвикателства, измежду които моделирането на огромна рокля от завеси в стил „Отнесени от вихъра“. Журито, състоящо се от Ру Пол и гости като Лейди Гага и Латойа Джаксън, оценява участниците на базата на тяхната харизматичност, уникалност, смелост и талант. Събралите най-ниски оценки се изправят в лип-синк двубой на поп химн и загубилата напуска надпреварата.

Премиерата на 10-я сезон бе на 22 март. Концепцията се променя с всяка изминала година. Кралиците взимат състезанието много сериозно, но почти никой не го е грижа дали ще победи.

 
Банер Кабинет Дъга – 728×90
 

„Drag Race“’ е така пристрастяващо заради житейските истории на участниците и груповата динамика. Правилата на реалити телевизията са нарушени, тъй като участниците предпочитат приятелското отношение пред котешките боеве. Въпреки маскарада на костюмите им, кралиците разголват душите си в сцени които са трогателни, комични, уязвими и героични. Ру Пол е техният матриарх и именно човечността му характеризира и въздига шоуто. Както го описа списание Esquire: „Това непрестанно ни напомня, че е възможно да открием любов към другите – и към нас самите – въпреки глупостите, болката и тъгата в живота ни.“

Шоуто първо се излъчваше по Logo TV, след това по VH1, където субкултурата на драг достигна до домовете на средната класа в Америка. „Drag Race“ моментално се превърна в хит. Всеки епизод се гледа от милиони зрители, шоуто се стриймва по цял свят, а миналата година Ру Пол спечели Еми за втори пореден път. Списание Time обяви Ру Пол за един от 100-те най-влиятелни хора в света.

Роден през 1960 г., Ру Пол е първото от 4 деца на бедни родители, които били, по негови думи, „луди селяци“, живеещи в Сан Диего. Двамата имали ожесточени спорове преди да се разделят, когато Ру Пол е на 7 години. На тази възраст той вече знае, че е различен: „Като дете знаех, че не се вписвам. Бях достатъчно умен да разбера какво да направя, така че да мога да се впиша“, казва той. Ру разбира и социалните очаквания за своя пол и си казва: „Добре, разбрах. Не искам това. Даже съм късметлия, че не мога да се впиша, защото сега мога да играя с всичките играчки и всички цветове“.

Известно време работи като танцьор по клубовете, като понякога участва и в комедийни драг изпълнения, което му доставяло несравнимо удоволствие. На 28 години остаава без работа и без пари. Обръсва си краката и гърдите и става „красива амазонка“ по собствените му думи. След 9 месеца получава приза „Кралицата на Манхатън“ на фестивал за драг кралици. По-късно прави демо запис на песен, след което подписва и дългочакан договор със звукозаписно студио. Неговият танцувален химн – “Supermodel (You Better Work) – излиза на 32-я му рожден ден и се превръща в огромен хит. „О, тогава целият ми свят се промени завинаги.“

Когато дългогодишните му продуценти му предлагат да направят реалити шоу на драг тематика, Ру Пол има едно условие: „Не искам да върша злонамерени неща. Помпозността на драг кралици дават повърхностно впечатление, че са ехидни, но не е така. Същността на това изкуство е съчувствието“, казва той.

Описвайки нещата още по-детайлно, той разказва: „Става въпрос за това как сам се виждаш на този свят. Не взимай нищо твърде сериозно. Това е непукизъм спрямо идеята да имаме една единствена идентичност – не ме интересува. Аз съм хамелеон. Аз ще летя, използвайки всички цветове. Няма да се свързвам само с един цвят.“

„Не го наричам ‘носене на женски дрехи’, защото жените не се обличат като нас. Нашите дрехи са свръх-женствени. Те представляват синтетичната ни идея за женственост. Повечето жени в ежедневието носят тениски, джинси и прочие. В субкултурата ни има тъй наречените ‘био кралици’ – биологични жени, които имитират тази преувеличена женственост… Обаче се губи иронията, когато кралицата не е мъж. Това е социално съобщение. Среден пръст към културата, доминирана от мъже. Когато мъжете се занимават с драг, това си е пънкарско, защото те отхвърлят мъжкарството.“

От 1994 г. насам Ру Пол има връзка с Джорджес Лебар, собственик на ранчо. „Двамата много уважаваме един-друг. И двамата знаем, че от милионите души на тази планета, човекът, който най-много обичам, е той. А аз пък знам, че човекът, който той най-много обича, съм аз. Знам го, дори за секунда не се съмнявам в това.“