Първата среща на любителския клуб за куиър кино Big Gay Film Club на Фондация GLAS изпълни пространството на ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub в София. Конкретният повод за събирането беше прожекцията на филма “Клубът на купувачите от Далас” на режисьора Жан-Марк Вале, който наскоро нашумя и благодарение на популярния сериал Big Little Lies по HBO.
“Пожелахме да започнем новия кино клуб именно с филм на ХИВ тематика, понеже това е една от големите истории, която не бива да забравяме и която вълнува общността ни и до ден днешен, въпреки напредъка в средствата за терапия и лечение през последните 15-20 години”, коментираха организаторите на инициативата от Фондация GLAS.
В плуринаграждавания филм на канадския режисьор от 2013 г., направен по истински случай, участват актьорите Матю Макконъхи и Джаред Лето в ролите съответно на хомофобния Рон Уудръф – електротехник от Далас, който през 1986 г. разбира, че е болен от СПИН, и трансджендър жената Рейън, също болна от СПИН, която помага на Рон да основат нелегален канал за трафик на забранени за времето си алтернативни лекарства срещу коварната болест. И двамата актьори получават Оскари за блестящите си изпълнения във филма.
Преди и след прожекцията присъстващите имаха възможност да се изследват безплатно на място за ХИВ с помощта на Александър Миланов от екипа на Checkpoint Sofia – Център за сексуално здраве и Фондация GLAS. Миланов направи и демонстрация на новия орален метод за тестване, който е напълно анонимен, безкръвен и може да се извършва самостоятелно навсякъде, дори и вкъщи, като дава резултат в рамките на 20 минути.
Явор Конов от екипа на Младежка ЛГБТ организация “Действие” допълни картината с още полезна информация за възможностите къде могат да се извършат пакетни изследвания за сексуално предавани инфекции (СПИ) в столицата. Освен в Checkpoint Sofia, който предоставя безплатни и анонимни тестове за ХИВ, хепатит B и C и сифилис, в Центъра за кожно-венерически заболявания (жк. Гоце Делчев, ул. Георги Измирлиев 8, София) се правят пакетни изследвания за СПИ, които обаче са платени, но на достъпни цени.
След прожекцията участниците в клуба се включиха в дискусия, в която обмениха впечатления и мнения за филма. Повечето от тях се обединиха около мнението, че въпреки силната актьорска игра, лентата има доста пропуски, особено в начина, по който стереотипно и предвидимо обрисува транс героинята Рейън. На куиър киноманите не им допадна и това, че главният герой Рон е представен в доста по-добра светлина от действителния си първообраз, който не е променил отношението си към ЛГБТ хората и до смъртта си е останал хомофоб. Въпреки недостатъците си все пак холивудската продукция донякъде успява да ни потопи в първите години на епидемията на ХИВ и да ни припомни ужаса, смъртта, самотата и социалната изолация, през които е преминала ЛГБТ общността, съгласиха се присъстващите.
Следващата прожекция на клуба е планирана за последната седмица на месец август. Името на лентата все още не е известно, но организаторите разкриха, че филмът този път ще е европейски. За повече информация следете Facebook групата на събитието.