Днес дискусията за правата на ЛГБТИ хората включва много аспекти, засягащи живота им. През 18-и век обаче, всичко се е свеждало до това дали съществуването им е законно или не.
Най-либералното място за ЛГБТ хората по онова време била централна Африка. Това показва новата интерактивна карта, представена от кампанията на ОН „Свободни и равни“ и индийския ежедневник Hindustan Times.
Картата, която започва в далечната 1790 и проследява следващите няколко века, онагледява как хомофобията се е разпространила и изчезнала от законодателствана на държавите по света.
Един от факторите, определящи промените в законовото третиране на ЛГБТ хората, е политическата обстановка. Иран, например, декриминализира хомосексуалността през 1974, но връща стария закон 6 години по-късно. Политическите трусове в Русия също могат да бъдат наблюдавани в ЛГБТ политиките й, люшкащи се от криминализация през 1850 и декриминализация през 1920 до повторна криминализация през 1950, декриминализация през 1994 и настоящото положение на полукриминализация.
Интерактивната карта показва положението и в България, като подробности могат да бъдат намерени в Уикипедия.
Независимо от преобладаващото мюсюлманско-консервативно общество в Османската империя, през 1858 г. турските власти решават да легализират хомосексуалните актове между двама мъже. Това е първият известен случаи за официално декриминализиране по българските земи.
Въпреки това, след Освобождението хомосексуалните актове отново се превръщат в престъпление за близо още столетие. Новият закон предвижда 6 месеца затвор за хомосексуални мъже над 16 години. Тази присъда е увеличена на 3 години през 1951 г. През юли 1964 г. българските власти арестуват 26 мъже, заподозрени в хомосексуални актове. Сред тях са и обичаните сред тогавашното българско общество Георги Парцалев и Емил Димитров.
На 1 май 1968 г. хомосексуалните актове у нас официално са декриминализирани.
В картата светът е разделен според съвременните политически граници. ОН отбелязва, че „за жалост, има информационни дупки по отношение на законите в някои държави през някои исторически периоди.“ Авторите уточняват, че делото им е в развитие: „ако разполагате с исторически или правни източници, които могат да ни помогнат да запълним дупки или да поправим неточности, моля свържете се с нас.“
Правото да обичаме когото пожелаем е в центъра на политическия дебат и днес. През 2015 множество страни, включително САЩ и Ирландия, узакониха брачното равенство. Напредъкът е труден. В много държави еднополовите връзки все още са извън закона. Мавритания, Судан, Иран, Саутитска Арабия и Йемен имат закони, осъждащи ЛГБТ хората на смърт.