2018 е голяма година в живота на оцелелите от ХИВ епидемията от края на 20 век. Навършват се 37 години от откриването на ХИВ, както и 20 години от откриването на тройнокомбинираната антиретровирусна терапия (cART). cART превърна ХИВ от смъртна присъда в едно напълно контролируемо хронично заболяване.
Днес говорим за изличаването на СПИН, но историите на отдавна живеещите с ХИВ хора са важни, разнородни и многобройни. „Тези хора по никакъв начин не бива да се чувстват забравени и невидими,“ пишат от асоциацията Let’s Kick Ass. „Твърде много от тях са изолирани, депресирани и живеещи в бедност. Много от тях имат и така наречения ‘Синдром на оцелелия’, който включва депресия, безпокойство и редица други социални и психологични фактори, влияещи върху придържането към лечението, качеството на живот и благосъстоянието.“
На 5 юни 1981 г. много от отдавна живеещите с ХИВ са били безгрижни млади хора. Но на тази дата от Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ публикуват кратко описание за петима млади гей мъже, които са диагностицирани с рядък вид пневмония и силно компрометирана имунна система. Никой тогава не предполага каква огромна роля ще изиграе тази новина в историята на ЛГБТИ общността. Вирусът не просто отнема животите на хиляди гей мъже, но оставя оцелелите да живеят със загубата на своите най-близки приятели.
„Отдавна живеещите с ХИВ са все още тук и вървят напред заедно,“ заявяват от Let’s Kick Ass. „Техният силен дух със сигурност им помага да си направят планове за следващите 30 години.“